Nugaros skausmai yra viena dažniausių priežasčių dėl kurios kreipiamasi į gydytojus ir viena dažniausių laikino nedarbingumo priežasčių. Gali atsirasti staiga arba palaipsniui stiprėti iki kol tampa nepakeliamas.
Rizikos faktoriai:
* Sėdimas darbas
* Prasta raumenų būklė dėl fizinio aktyvumo stokos
* Viršsvoris
* Netaisyklingai keliami ar nešami sunkūs daiktai
* Vyresnis amžius
* Lėtinės ligos
Skausmas pagal pobūdį ir intensyvumą skirtsomas į lėtinį ir ūminį.
Ūminis nugaros skausmas atsiranda staiga ir yra labai intensyvus, trunka iki kelių mėnesių. Dažniausiai atsirando po intensyvaus fizinio krūvio ar traumos kurios metu gali būti petempti raumenys ir raišiai ar įvykus tarpslankstelinio disko išvaržai.
Išvaržos metu minkštoji pulpozinė dalis arba fibrozinis tarpslankstelinio disko žiedas prasiveržia į tarpslankstelines angas ar stuburo kanalą. Taip siaurindamas kanalo spindį ir tiesiogiai spausdamas stuburo nervų šakneles.
Lėtinis nugaros skausmas trunka ilgiau nei 3 mėnesius, lengviau lokalizuojamas, gali plisti į sėdmenis ir galūnes. Ilgainiui pasireiškia galūnių tirpimas ir silpnumas. Skausmą sąlygoja degeneraciniai – amžiniai stuburo pakitimai ( osteochondrozė, osteoporozė ), tarpslankstelinio disko išvaržos sąlygotas ilgalaikis nervinių šaknelių spaudimas.
Tačiau ne visada nugaros skausmos priežastis yra stuburo ar su juo susijusios problemos. Kitos galimos nugaros skausmo priežastys:
* Tulžies pūslės akmenligė
* Inkstų akmenligė
* Menstruacijos
* Abdominalinės aortos aneurizma
* Vežiniai susirgimai
Sėkmingam gydymui privaloma nustatyti nugaros skausmo priežastį. Prieš parenkant gydymo planą įvertiniami visi anksčiau atlikti tyrimai ir anamnezė (ligos istorija). Vėliau atliekama skaitmeninė infraraudonųjų spindulių termografija kurios pagalba nustatoma tiksli pažeidimo ar užspausto nervo vieta.
Šioje termografinėje nuotraukoje aiškiai galima matyti baltas zonas kurios atspindi didesnę temperatūrą lyginant su aplinkiais audiniais. Padidėjusi temperatūra yra sąlygota aktyvaus lokalaus uždegiminio proceso.
Į nustatytas uždegimo pažeistas vietas skiriama ekstra aukšto dažnio elektromagnetinių bangų terapija ( milimetrines bangos ). Tai yra neinvazinė ir neskausminga procedūra kurios trukmė yra ~20-30min. Apie 3cm atstumu nuo kūno paviršiaus pozicionuojami elektroniniai generatoriai kurie skleidžai milimetrines bangas tiesiai į uždegimo židinį. Tai yra ne juonizuojančios žemo galingumo bangos kurios lokaliai slopina uždegiminius procesus ir pagerina kraujotaką. Veikdamos į paviršines nervines galūnes stimuliuoja endogeninių opiodų gamyba organizme kurie prisijungdami prie opiodinių receptorių keičia skausmo suvokimą ir padidina skausmo slenkstį, todėl skausmas tampa mažiau intensyvus ir lengviau „pakeliamas“.
Kartu su taikomomis milimetrinėmis bangomis papildomai gali būti skiriamos kitos konservatyvios gydymo priemonės – Infuzijos su gliukokortikodais, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, raumenis atpalaiduojantys vaistai, B gr. vitaminais ir kt.