Lėtinio nuovargio sindromas (angl. Chronic fatigue syndrome – CFS) nėra naujai atsiradusi liga ar diagnozė, šis terminas naudojamas jau daugiau kaip 30 metų, o iki tol naudotas terminas neurastenija – tai susirgimas, kurio metu pasireiškia nuolatinis nuovargis nuo nedidelio fizinio krūvio ar protinės veiklos.
Šio sutrikimo priežastis ir mechanizmas nėra žinomi, todėl ši diagnozė naudojama tada kai varginantys simptomai negali būti paiškinti kitomis lėtinis ligomis ar sveikatos sutrikimais.
Nors dominuojantis simptomas yra nuovargis, tačiau dažnai jis lydymas ir kitų simptomų – galvos, nugaros, raumenų, sąnarių ir krūtinės skausmų, atminties ir koncentracijos sutrikimu, virškinimo sistemos problemomis bei nerimo ar panikos priepuoliais.
Nuo 2019 prasidėjus COVID-19 viruso pasaulinei pandemija ir atslūgus pirmajai bangai susidūrėme su ilgalaikiais infekcijos liekamaisiais reiškiniais – taip atsirado naujas terminas ilgasis COVID ( angl. Post COVID condition arba long COVID ). Ilguoju COVID apibūdinama būklė kai persirgus infekcija simptomai išlieka ilgiau nei 2 mėnesius ir gali trukti ilgiau nei 12 mėnesių, todėl dėl simptomų panašumo ir trukmės šią būklę dažnai galima sutapatanti ir su lėtiniu nuovargio sindromu (CFS). Kaip ir CFS atveju ilgojo COVID simptomų priežastis nėra žinoma, o simptomai gali pasreikšti net ir prasirgus lengva ar besimptome ligos eiga.
Su ilgąja COVID infekcija tapatinama net iki 62 simptomų iš kurių dažniausi:
- Nuovargis
- Anosmija, parosmija, fantosmija (uoslės sutrikimai)
- Pakitęs skonis
- Raumenų, sąnarių, galvos ir stuburo skausmai
- Krūtinės skausmas
- Dusulys
- Kosulys
- Viduriavimas
- Dispepsija
- Plaukų slinkimas
- Sutrikusi lytinė funkcija
- Nuolatinis subfebrilus karščiavimas (37.0°C – 37.5°C)
- Dažnas anksčiau diagnozuotų lėtinių ligų paūmėjimas
Naujausiuose tyrimuose nustatyta, kad COVID spyglio baltymo S1 subvienetas, pilnas spyglio baltymas ar nukleokapsidė (viruso genetinė medžiaga ) aptinkama pas ~65% tirtųjų asmenų, kuriuos vargina ilgojo COVID simptomai. Persirgusių COVID infekcija be ilgalaikių liekamųjų reišktinių šių antigenų lygis gan greita nukrisdavo žemiau aptikimo ribos. Daugumos mokslininkų nuomone šie rodmenys galėtų būti nuolatinės infekcijos organizme žymuo. Tikėtina, kad egzistuoja nedidelis virusu užkrėstų ląstelių kiekis, kuris veikia kaip viruso rezervuaras ir toliau skatina imuninės sistemos aktyvumą. Tokiu atveju visu infekcijos laikotarpiu organizme vyrauja intoksikacija, kuri ir galėtų būti ilgalaikių simptomų priežastis.
Šiuo metu žmonėms kenčiantiems minėtus simptomus gydymo galimybės yra ribotos. Kol simptomų patogenetinis mechanizmas (priežastis) vis dar tikslinamas, gydymas apsiroboja tik simptomų malšinimu.
Fama Bona klinikoje taikoma inovatyvi fotobiomoduliacijos terapija panaudojant intraveninę lazerio terapiją taip atstatant organizmo homeostazę ir slopinant uždegiminius procesus, bei speciali prieš virusinė fotodinaminė terapija, panaudojant natūralias fotosensibilizuojančias medžiagas.