Iš devynių herpes virusų tipų pūslelines žmonėms sukelia herpes simplex viruso pirmas bei antras tipai (HSV-1 ir HSV-2) ir varicella zoster virusas( HHV-3 ).
- HSV-1 dažniausiai pažeidžia lupų ir burnos gleivines.
- HSV-2 pažeidžia genitalijas (varpą, makštį) ir aplinkinę odą.
- HHV-3 (Varicella zoster) sukelia vėjaraupius ir juosiančią puslelinę (herpes zoster).
Juosiančioji pūslelinė gali pasireikšti persirgusiems vėjaraupiais net ir po ilgo laiko tarpo, nes virusas lieka nugaros smegenų dorzaliniuose ganglijuose neaktyvioje stadijoje ir bet kada gali tapti aktyvus. „Pažadintas“ virusas migruoja nervo skaidulomis iki odos ir sukelia juosiančiai pūslelinei būdingus bėrimus atitinkamame dermatome (nervo inervuojama odos sritis). Pirmas simptomas kurį pajaučia žmogus yra skausmas, tačiau gali pasireikšti ir galvos skausmas, karščiavimas ir bendras silpnumas. Po 1-2 dienų atsiranda bėrimas grupuotomis papulėmis, kurios vystosi į pūsleles. Dažniausiai pažeidžiami krūtinės, kaklo, juosmeninės ar kryžmeninės srities nervai.
Pūslelinių gydymui skiriamas priešvirusinis gydymas (acikloviras, valacikloviras, valgancikloviras ir kt.). Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, B grupės vitaminai. Tačiau atsakas į gydymą yra lėtas ir gydymo kursas yra sąlyginai ilgas.
Bėrimų projekcijose dėl uždegiminių citokinų sąlygotų pakitimų padidėja endogeninių organinių medžiagų, turinčių fotosensibilizuojančių savybių, koncentracija. Taikant gydymą 447-450nm lazeriais įvyksta fotodinaminė reakcija, kurios metu susidaro reaktyvios deguonies rūšys (singletinis deguonis – 1O2). Dėl aukšto 1O2 reaktyvumo su organiniais junginiais, virusas paviršiniuose audiniuose sunakinamas per kelias sekundės dalis. Po taikyto gydymo – simptomai palengvėja jau tą pačia dieną. Per 3 dienas bėrimo elementai pranyksta