Fotodinaminė terapija (toliau – FDT) plačiausiai naudojama paviršinių odos navikų gydymui. Fotodinaminės terapijos metu yra naudojami išvestiniai natūralių medžiagų preparatai – porfirinai. Jie yra vadinami fotosensibilizatoriais. Paviršinių navikų atvejais fotosensibilizatorius yra naudojamas kremo pavidalu (pvz. 5-aminolavulininė rūgštis, 5-ALA). Šią medžiagą naviko ląstelės pasisavina per kelias valandas. Apdorotos vietos yra paveikiamos pageidaujamą bangos ilgį generuojančiu lazeriu taip sukeliant fotodinaminę reakciją. To pasekoje susidaro deguonies radikalai, kurie sunaikina vėžines ląsteles.
Sparčiai besivystant naujoms invazinio šviesos panaudojimo technologijoms bei injekuojamiesiems fotosensibilizatoriams (chlorinas E6, hipericinas, kurkuminas, riboflavinas, liposominės ir nano formos indocianino žaliasis (ICG-L; ICG-N) ir kt.) FDT panaudojimo galimybės žymiai išplito.
ICG-L ir ICG-N yra pirmi fotosensibilizatoriai, absorbuojantys infraraudonosios šviesos spektro bangas, kurios turi didesnį prasiskverbimo lygį nei kitos šviesos spalvos ir netgi gali prasiskverbti pro kaulines struktūras. Liposominė ICG ir naujoji nano ICG formos yra gerai akumuliuojama navikinių ląstelių, todėl puikiai tinka FDT.
Navikai, esantys gilesniuose kūno sluoksniuose gali būti gydomi naudojant tarp audinių įterpiant kaniules ir pravedant vienkartinius sterilius optinis pluoštus iki navikinio audinio fotosensibilizatoriaus aktyvacijai.
Cirkuliariniai arba sferiniai optiniai pluoštai kartu su kateterio sistemomis gali būti naudojami gydant šlapimo pūslės arba kiaušidžių vėžius. Šios specialios sistemos taip pat gali būti naudojamos endoskopiniam gydymui, pvz. gydant rektalinius, stemplės ar skrandžio navikus.
Tai yra efektyvus ir saugus terapinis gydymo metodas. Jis gali būti naudojamas kartu su kitais gydymo metodais, tokiais kaip spindulinė ir chemoterapijos.